11 Mayıs 2012 Cuma

Hz.Muhammed Bilgiye Önem Verirdi


 “Oku! Kalemle öğreten, insana bilmediğini öğreten Rabb’in en büyük kerem
sahibidir.”
(Alak suresi, 3, 5. ayetler.)  
                        
Bu ayeti okuyarak derse girer ve öğrencilerden bu ayet hakkında yorum yapmalarını isterim. Daha sonra Hz.Muhammedin bilgiye verdiği önem konusuna girerim.
  Hz. Muhammed bilgiye ve öğrenmeye çok önem verir ve Müslümanları bu konuda teşvik ederdi. Birçok hadisinde bilginin ve öğrenmenin faziletinden bahsetmiş, “Bilim öğrenmek, kadın ve erkek her Müslümana farzdır.” buyurmuş, bilginin Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.Bedir zaferinde sonra, savaş esiri olarak, karşı taraftan ele geçen her bir kimse için dört bin dirhem kurtuluş fidyesi takdir edilmişti. Uzun yıllardan beri sıkıntı içinde bulunan Müslümanların bu paraya ihtiyacı vardı. Fakat Peygamberimizin emri üzerine, bunlardan okuma yazma bilenlerden her birinin, on Müslüman’a okuma yazma öğretmesi karşılığında fidye vermeden serbest kalacağı bildirildi ve öyle yapıldı.Peygamberimiz bilgi öğrenmeyi teşvik ederken, bununla sadece dini bilgileri kastetmemiştir. Allah rızası gözetilerek, insanlara yararlı olacak her türlü bilgi, Peygamberimiz tarafından övülmüştür. İslam’a göre her insanın kendisine lazım olan bilgiyi öğrenmesi farz; insanalrın yararına olan bilgiyi öğrenmesi ise farzıkifayedir.

MESCİDİ SUFFA

Hz. Muhammed Medine’de, Mescid-i Nebi’nin yaında “Suffe” isimli bir bölüm yaptırmıştı.
Bu bölüm bilimle uğraşan öğrencilerin yatılı olarak kaldıkları bir yerdi. Burada kalan öğrenciler
okuma yazma, Kur’an, dinî bilimler, yabancı dil öğreniyorlardı. Hz. Muhammed buradaki
öğrencilerin bilimle uğraşmalarını teşvik ediyordu.   Konu bittikten sonra değerlendirme kısmını vereceğim ayet ve hadislerin yorumu ile devam edeceğim ve dersi bitireceğim
 •   “ALLAH (c.c.) içinizden iman edenlerin ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir.”  (el-Mücâdele 58/11)
 •  “De ki: Ey Rabbim! İlmimi artır!” (Tâhâ 20/114)
 • “Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece ALLAH (c.c.)'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen talebe bundan müstesnadır.” (Tirmizî, Zühd, 14) 
 • “De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (ez-Zümer 39/9)
 • “Kim ilim tahsiline yönelirse, ALLAH (c.c.) o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.(Tirmizî, İlim, 19)

6 yorum:

 1. Bence yazıya bukadar fazla yüklenmenizin anlamı yok.daha az ve öz yorum kullanmanız daha iyi olur.ama şablonunuzun renk sitili çok güzel..

  YanıtlaSil
 2. dereksiz bilgilerden uzak kalınmış,daha fazla görsele yer verilebilirdi....

  YanıtlaSil
 3. buna şükür edin

  YanıtlaSil
 4. güzel bir site ödevime yardımcı oldu

  YanıtlaSil

Günün Hadisi

HABER BANDI